Yhteystiedot

Turun Steiner-koulu

Mestarinkatu 2
20810 Turku
Puhelin: 02 273 4777
Y-tunnus: 0522560-4

Koulun yleinen osoite on kanslia@turunsteinerkoulu.fi.

Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@turunsteinerkoulu.fi. *merkityillä ei ole koulun sähköpostiosoitetta.

Henkilökunta

Rehtorit

  • rehtori, luokat EO – 6: Marja Kaislavirta 040 028 5923
  • rehtori, luokat 7-9 ja lukio: Liisa Taimen  050 577 0204

Kanslia ja hallinto

  • koulusihteeri Kristiina Ruotsalainen 02 273 4777
  • talouspäällikkö Arja Lyytinen 050 528 5124

Opettajat

Opettajainhuone 02 273 4775

Luokanopettajat ja luokanohjaajat

  • 1. luokka: Maarit Lehtonen-Orpana
  • 2. luokka: Hanna Kari
  • 3. luokka: Marja-Leena Sutinen
  • 4. luokka: Melissa Rantalainen
  • 5. luokka: Hanna Vesa
  • 6. luokka: Nina Hongisto (oppilaskunnan ohjaava opettaja lk 1-6)
  • 7. luokka: Katja Tiainen
  • 8. lk luokanohjaaja: Päivi Korkiamäki
  • 9. lk luokanohjaaja:  Marja-Liisa Wallenius
  • 10. lk  luokanohjaaja: Juha Kuosa
  • 11. lk  luokanohjaaja: Perttu Ollila
  • 12. lk luokanohjaaja: Virpi Nordquist
  • luokanopettaja: Pirita Lemponen (vanhempainvapaa)
  • erityisopettaja: Anu Paakkanen (luokat 1-6)
  • erityisopettaja: Katja Pihkala     (luokat 7-9 ja lukio)
  • koulunkäynninohjaaja (luokat 7-9) Niilo Hirsimäki

Aineenopettajat

  • äidinkieli ja kirjallisuus lk 8-12: Marja-Liisa Wallenius
  • saksa lk 5-6, ruotsi  lk 6 ja 8-12: Heli Vanhatalo
  • saksa lk 1-4, ruotsi  7: Liisa Taimen
  • englanti lk 3-12: Anya Ruusuvuori
  • biologia, maantieto, terveystieto, lk 8-9 opo: Päivi Korkiamäki
  • historia, yhteiskuntaoppi, uskonto, lk 10-12 opo: Heikki Isotalo
  • matematiikka, fysiikka: Virpi Nordquist
  • tietotekniikka, matematiikka: Susanna Viitala
  • kemia, matematiikka: Juha Kuosa
  • filosofia, psykologia, elämänkatsomustieto, taidetieto, liikunta: Perttu Ollila
  • käsityö, kuvataide lk 8-9: Villiam Saarinen (oppilaskunnan ohjaava opettaja lk 7-12)
  • eurytmia: Heini Ranto
  • eurytmiasäestys: Noora Haapanen
  • hoitoeurytmia; Pirkko Tolmunen
  • kuvataide lk 10-12, tukimaalaus: Arjaliisa Rantalainen

Esiopetus

Esiopetus 040 481 3111

  • esiluokanopettaja Päivi Koivisto
  • esiopetus ja ip-hoidonohjaaja Jenni Risti

Iltapäivätoiminta

Koulun iltapäivätoiminta 044 357 4126

  • iltapäivätoiminnan vastaava ohjaaja Kati Halminen
  • koulunkäynnin- ja iltapäivätoiminnan ohjaaja Daniela Merenluoto
  • koulunkäynnin- ja iltapäivätoiminnan ohjaaja Matilda Pahikkala

Ruokala

Keittiö 050 314 2063

  • keittiöemäntä Minna Ruusunen
  • suurtalouskokki Elina Valkonen (opintovapaalla), sijaisena Anne Soini
  • keittiötyöntekijä Julia Ossadtsaja

Siivous

  • Arkea Oy

Turun kaupungin palvelut

  • Peruskoulun terveydenhoitaja Anna-Liisa Laaksonen, yhteys ensisijaisesti koulun Wilman kautta, anna-liisa.laaksonen@turku.fi, (p. 040 176 4178)
  • lukion terveydenhoitaja Tuija Pentikäinen  *p. 040 7190125 (puhelinvastaanotto arkisin klo 8.00-8.30 ja klo 12.00-12.45)
  • apua terveydenhuoltoon liittyen saa myös numerosta 02 266 1570 ma-to klo 8-15 ja pe klo 8-13
  • koulukuraattori esiopetus Cilla Nieminen, yhteydenotot: p. 040 6313353 / cilla.nieminen@turku.fi / viesti Wilman kautta
  • koulukuraattori peruskoulu & lukio Riia Viherkoski. Yhteydenotot: p. 044 9075967 / riia.viherkoski@turku.fi / viesti Wilman kautta
  • koulupsykologi  lukio Laura Hujanen, 040 6261275
  • luokkien 7-9 ja lukion psykiatrinen sairaanhoitaja Matti Kapanen, ajanvaraus vastaanotolle terveydenhoitajan kautta
  • alakoulun koulukoutsi Claire Bell, ajanvaraus vastaanotolle terveydenhoitajan kautta.
  • talonmies