Yhteystiedot

Turun Steiner-koulu
Mestarinkatu 2
20810 Turku
Puhelin: 02 273 4777
Y-tunnus: 0522560-4

Koulun yleinen osoite on kanslia@turunsteinerkoulu.fi. Voit myös laittaa viestiä yhteydenottolomakkeen kautta.

Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@turunsteinerkoulu.fi. *merkityillä ei ole koulun sähköpostiosoitetta.


Rehtorit

  • rehtori, luokat 0 – 6: Marja Kaislavirta 040 028 5923
  • rehtori, luokat 7 – 12: Marjo Lahti 050 577 0204

Kanslia ja hallinto

  • koulusihteeri Kristiina Ruotsalainen 02 273 4777
  • talouspäällikkö Arja Lyytinen 050 528 5124

Opettajat

Opettajainhuone 02 273 4775

Luokanopettajat ja luokanohjaajat

  • 1. luokka: Melissa Rantalainen
  • 2. luokka: Hanna Vesa
  • 3. luokka: Nina Hongisto, oppilaskunnan ohjaaja  lk 1-6
  • 4. luokka: Katja Tiainen
  • 5. luokka: Pirita Lemponen
  • 6. luokka: Hanna Kari
  • 7. luokka: Teemu Mustonen, musiikki  lk 4-5 ja 7-12
  • 8. luokka:  Marja-Leena Sutinen
  • 9. lk. luokanohjaaja:  Satu Laitinen, liikunta, oppilaskunnan ohjaaja  lk 7-12
  • 10. lk. luokanohjaaja: Heli Vanhatalo, ruotsi ja saksa
  • 11. lk. luokanohjaaja:  Päivi Korkiamäki, biologia, maantieto, terveystieto, opo 9 lk, opettajakunnan sihteeri
  • 12. lk. luokanohjaaja: Marja-Liisa Wallenius, äidinkieli ja kirjallisuus
  • erityisopettaja: Anu Paakkanen
  • resurssiopettaja: Maarit Lehtonen-Orpana

Aineenopettajat

    • äidinkieli ja kirjallisuus lk 9-12: Marja-Liisa Wallenius
    • saksa lk 8-9, ruotsi  lk 6-12: Heli Vanhatalo
    • saksa lk 1-5: Miira Virtanen
    • englanti lk 7-12: Anya Ruusuvuori (opintovapaa) sijaisena Annmari Heinemaa
    • englanti lk 2-6: Susanna Hirvonen-Ayavwikrire
    • biologia, maantieto, terveystieto, lk 9 opo: Päivi Korkiamäki
    • historia, yhteiskuntaoppi, uskonto, lk 10-12 opo: Heikki Isotalo
    • matematiikka, fysiikka: Virpi Nordquist
    • tietotekniikka, fysiikka, matematiikka lk 7: Susanna Salonen
    • filosofia, psykologia lk 10-12, elämänkatsomustieto lk 1-4 ja 7-9, mediataito, taidetieto: Perttu Ollila
    • liikunta: Satu Laitinen
    • kädentaito, kuvataide lk 9: Villiam Saarinen
    • eurytmia: Piritta Junikka
    • eurytmiasäestys: Jekaterina Kurvinen
    • erityiseurytmia: Pirkko Tolmunen
    • kuvataide lk 10-12, tukimaalaus: Arjaliisa Rantalainen

Esiopetus

Esiopetus 040 481 3111

  • esiluokanopettaja Päivi Koivisto
  • esiopetus ja ip-hoidon ohjaaja Daniela Merenluoto
  • koulunkäynnin- ja  esiopetuksen ohjaaja Marjut Eskola

Iltapäivätoiminta

Koulun iltapäivätoiminta 044 357 4126

  • iltapäivätoiminnan vastaava ohjaaja Kati Halminen
  • koulunkäynnin- ja iltapäivätoiminnan ohjaaja Sonja Louko

Ruokala

Keittiö 050 314 2063

  • keittiöemäntä Minna Ruusunen
  • suurtalouskokki Elina Valkonen
  • keittiötyöntekijä Kari Alakopsa

Siivous

  • Siistijä Mia Sinisalo

Turun kaupungin palvelut

  • terveydenhoitaja Susanna Saarinen *  vastaanotto ti ja ke,   p. 0400 359748
  • koulukuraattori Tea Kangasniemi * vastaanotto perjantaisin, p. 040 1840659
  • perusopetuksen koulupsykologi Tiina Vidqvist * vastaanotto  torstaisin,  p. 050 4323700
  • lukion koulupsykologi Johanna Käsnänen * p. 044 907 2356
  • talonmies Marko Seeve* p. 044 9072 570