Yhteystiedot

Turun Steiner-koulu

Mestarinkatu 2
20810 Turku
Puhelin: 02 273 4777
Y-tunnus: 0522560-4

Koulun yleinen osoite on kanslia@turunsteinerkoulu.fi.

Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@turunsteinerkoulu.fi. *merkityillä ei ole koulun sähköpostiosoitetta.

Henkilökunta

Rehtorit

  • rehtori, luokat 0 – 6: Marja Kaislavirta 040 028 5923
  • rehtori, luokat 7 – 12: Marjo Lahti 050 577 0204

Kanslia ja hallinto

  • koulusihteeri Kristiina Ruotsalainen 02 273 4777
  • talouspäällikkö Arja Lyytinen 050 528 5124

Opettajat

Opettajainhuone 02 273 4775

Luokanopettajat ja luokanohjaajat

  • 1. luokka: Marja-Leena Sutinen
  • 2. luokka: Melissa Rantalainen
  • 3. luokka: Hanna Vesa
  • 4. luokka: Nina Hongisto
  • 5. luokka: Katja Tiainen
  • 6. luokka: Pirita Lemponen
  • 7. luokka: Hanna Kari
  • 8. lk luokanohjaaja: Teemu Mustonen
  • 9. lk luokanohjaaja:  Perttu Ollila
  • 10. lk  luokanohjaaja: Virpi Nordquist
  • 11. lk  luokanohjaaja: Heli Vanhatalo
  • 12. lk luokanohjaaja: Päivi Korkiamäki
  • erityisopettaja: Anu Paakkanen
  • resurssiopettaja: Maarit Lehtonen-Orpana

Aineenopettajat

  • äidinkieli ja kirjallisuus lk 8-12: Marja-Liisa Wallenius
  • saksa lk 9, ruotsi  lk 6-12: Heli Vanhatalo
  • saksa ja englanti lk 1-6: Annmari Heinemaa
  • englanti lk 7-12: Anya Ruusuvuori
  • biologia, maantieto, terveystieto, lk 8-9 opo: Päivi Korkiamäki
  • historia, yhteiskuntaoppi, uskonto, lk 10-12 opo: Heikki Isotalo
  • matematiikka, fysiikka: Virpi Nordquist
  • tietotekniikka, fysiikka, matematiikka: Susanna Viitala
  • filosofia, psykologia, elämänkatsomustieto lk 1-4 ja 7-9, mediataito, taidetieto, liikunta: Perttu Ollila
  • käsityö, kuvataide lk 8-9: Villiam Saarinen
  • eurytmia: Piritta Junikka (opintovapaa) sijaisena Pirkko Tolmunen
  • eurytmiasäestys: Sini Lavastre
  • kuvataide lk 10-12, tukimaalaus: Arjaliisa Rantalainen

Esiopetus

Esiopetus 040 481 3111

  • esiluokanopettaja Päivi Koivisto
  • esiopetus ja ip-hoidon ohjaaja Daniela Merenluoto
  • koulunkäynnin- ja  esiopetuksen ohjaaja Marjut Eskola

Iltapäivätoiminta

Koulun iltapäivätoiminta 044 357 4126

  • iltapäivätoiminnan vastaava ohjaaja Kati Halminen
  • koulunkäynnin- ja iltapäivätoiminnan ohjaaja Johanna Gustafsson

Ruokala

Keittiö 050 314 2063

  • keittiöemäntä Minna Ruusunen
  • suurtalouskokki Elina Valkonen
  • keittiötyöntekijä Kari Alakopsa
  • keittiötyöntekijä Julia Ossadtsaja (sijainen)

Siivous

  • Siistijä Gursel Karakas

Turun kaupungin palvelut

  • terveydenhoitaja Lilli Priha-Iltanen *  vastaanotto ke ja pe,  p. 0400 359748
  • koulukuraattori Tea Kangasniemi * vastaanotto maanantaisin, p. 040 1840659
  • perusopetuksen koulupsykologi Tiina Vidqvist * vastaanotto  torstaisin,  p. 050 4323700
  • psykiatrinen sairaanhoitaja Maarit Kostiander
  • lukion opintopsykologi Riikka Heikkilä * p. 040 184 7598
  • talonmies Marko Seeve* p. 044 9072 570